Što su filteri za vodu?
Filteri za vodu uklanjaju nečistoće iz vode kao što su talog, kamenac, bakterije, okus i miris. Postoje različite vrste filtera za vodu, a svaki od njih poboljšava kvalitetu vode za piće, a time i kvalitetu drugih napitaka poput kave. Zato se filtrirana voda, osim u kućanstvima, sve više koriste u ugostiteljstvu, salonima ljepote, javnim ustanovama itd.
Od filtera za kućanstvo do filtera za specijalizirane primjene, Operando nudi sve vrste filtera za vodu poznatih proizvođača:
Vrste filtera za vodu
Ovisno o primjeni, tj. onome što pokušavate ukloniti iz vode, Operando nudi ove vrste filtera za vodu:
Svaki od ovih filtera rješava različit problem vode, a najčešće se koriste u kombinaciji kako bi se osigurala maksimalna kvaliteta vode u kućanstvu ili poslovanju.
Kako funkcioniraju ove vrste filtera za vodu?
U Hrvatskoj većina vode za piće dolazi iz pročišćenog gradskog vodovoda i ona je sigurna za piće, ali može imati neugodan okus i miris od kemikalija kao što je klor. Ovisno o tome gdje živite, voda iz vodovoda može biti puna kamenca, koji može stvoriti naslage na posuđu, začepiti cijevi i oštetiti kućanske uređaje.
Problemi s okusom i mirisom vode samo su dva u nizu uobičajenih problema s vodom koji se mogu riješiti filtracijom. U nastavku saznajte kako pojedina vrsta filtera za vodu funkcionira.
Mehanički filteri
Mehanički filteri za vodu fizički uklanjaju sediment, prljavštinu i ostale čestice u vodi. Mehanički filteri mogu biti bilo što, od osnovne mrežice koja filtrira velike čestice do keramičkih filtera s iznimno složenom strukturom pora za ultra-finu filtraciju patogenih organizama.
Filteri za mehaničku filtraciju vode obično imaju mikronsku ocjenu koja pokazuje koju vrstu čestica mogu ukloniti. Uobičajene mikronske ocjene su:
Apsorpcijski filteri
Apsorpcijski filteri za vodu vrlo su učinkoviti jer filtriraju vodu pomoću aktivnog ugljena koji ima ogromnu unutarnju površinu punu pukotina u kojima se zadržavaju kemijske nečistoće, poput klora. Većina uobičajenih kućnih filtera sadrži granulirani aktivni ugljen koji uklanja nepoželjne okuse i mirise.
Skuplje vrste mehaničkih filtera za vodu koriste ugljične blok elemente koji su učinkovitiji i obično imaju mikronsku ocjenu za uklanjanje čestica.
Za izradu ugljena za filtere koristi se drvo ili ljuska kokosovog oraha. Filteri od ugljena kokosovog oraha učinkovitiji su, ali i skuplji.
Filteri za izmjenu iona
Ionska izmjena je proces koji se koristi za omekšavanje vode izmjenom iona magnezija i kalcija s drugim ionima kao što su ioni natrija ili vodika. Filteri za ionsku izmjenu fizički uklanjaju tvrde minerale, smanjujući kamenac i čineći vodu prikladnom za primjene gdje se održava na konstantnoj visokoj temperaturi, npr. u komercijalnim aparatima za kavu.
Ionska izmjena se najčešće provodi pomoću smole za ionsku izmjenu koja obično dolazi u obliku malih kuglica. Smola koristi natrijeve ione koje treba povremeno ponovno puniti kako bi se spriječilo da smola postane neučinkovita.
Smole koje iskorištavaju natrijeve ione obično se ne koriste u filtrima za pitku vodu budući da količina soli (natrija) može biti previsoka. Kako ionska izmjena pomoću natrija povećava razinu soli, smola za ionsku izmjenu na bazi vodika je poželjnija opcija za ovu vrstu filtera.
Filteri za reverznu osmozu
Reverzna osmoza (RO) je proces uklanjanja otopljenih anorganskih tvari iz vode filtriranjem kroz polupropusnu membranu. Ovo je vrlo učinkovit način pročišćavanja vode i obično se kombinira s drugim vrstama filtera, poput mehaničkog i apsorpcijskog filtera za vodu.
Ova vrsta filtera osigurava najfiniju dostupnu razinu filtracije i daje 99,9% čistu vodu, a najčešće se koristi u ugostiteljskim objektima kao što su kafići ili restorani.