3009. 2024
Unatoč padu cijena šećera, mlijeka i mliječnih proizvoda, poskupljenje mesa, biljnih ulja i žitarica je prevagnulo. Stoga je generalno prisutan blagi rast cijena hrane u travnju. FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda u travnju je bio viši za 0,3 boda, u odnosu na ožujak. Prosječna vrijednost indeksa je iznosila 119,1 bodova. Stoga, cijene su na mjesečnoj razini porasle 0,3 %.
Košarica osnovnih prehrambenih proizvoda je porasla za 1,2 % na mjesečnoj razini, prvi puta od rujna 2023. godine. U odnosu na prošlogodišnji travanj cijene su bile niže za 9,6 %.
Na mjesečnoj razini u travnju, s obzirom na ožujak, najviše su porasle cijene:
Koja hrana je pojeftinila, a koja poskupjela?
Hrana koja je pojeftinila:
Zašto? Zbog dobre žetve.
Zašto? Zbog boljih uvjeta za proizvodnju u Indiji i na Tajlandu te boljih vremenskih uvjeta u Brazilu.
S obzirom na travanj prošle godine, cijene su pale za 14, 7 %.
Zašto? Zbog slabe potražnje za obranim mlijekom u prahu i povoljnije cijene sira pod pritiskom jačeg dolara.
Hrana koja je poskupjela:
Zašto? Zbog povećane potražnje uslijed logističkih problema u Ukrajini te zabrinutosti za brazilsku proizvodnju.
Zašto? Zbog konstantno velike potražnje za uvozom.
Procjene za kraj sezone
Na tržištu žitarica, FAO je podigao procjenu svjetske proizvodnje žitarica u sezoni 2023/2024. za 1,2 %, odnosno na 2,846 milijardu tona. Povećana su i predviđanja potrošnje žitarica za 1,4 %, u odnosu na prethodnu sezonu. Procjena sada iznosi 2,83 milijarde tona.
Na temelju procjena, zalihe žitarica na kraju sezone trebale bi biti više za 2, 1 %, u odnosu na početak sezone, odnosno iznositi 890 milijuna tona. Očekuje se da bi trgovina žitaricama globalno trebala porasti za 1,6 %, na 487 milijuna tona. Očekuje se veći obujam trgovine žitaricama krupnog zrna, poput kukuruza te nešto manji obujam trgovine pšenicom.
Izvor:
Ja TRGOVAC (Objavljeno: 3. svibnja 2024.)