210. 2024
Pravni okvir za agrosolare
Kako bi se olakšalo postavljanje agrosolara, Vlada Republike Hrvatske nedavno je donijela zakonski okvir za uvođenje agronaponskih postrojenja koji definira agronaponska postrojenja i područja na kojima se mogu postavljati. Nova zakonska regulativa omogućit će davanje zelenog svjetla za agrosolare čak brže od običnih solarnih panela.
U Hrvatskoj postoji velik interes investitora, ali u isto vrijeme i snažan otpor. Zbog toga, OIE Hrvatska organizira brojne radionice, okrugle stolove i savjetovanja kako bi informirali javnost o prednostima i potencijalu agrosolara u Hrvatskoj.
Lokacije postavljanja agrosolara
Sukladno novom pravilniku, agosolare se može postavljati na poljoprivredna zemljišta i neiskorištene parcele. To uključuje i lokacije na kojima se nalaze trajni nasadi kao što su vinogradi i maslinici. Svaki poljoprivrednik može instalirati agrosolare na vlastitoj zemlji.
Potencijal za postavljanje agrosolara u Hrvatskoj neravnomjeran je. Na primjer, u Slavoniji ima puno potencijala za ovu vrstu instalacija te postoji velika dostupnost mreže.
Svjetla predviđanja
Hrvatska ima potencijal za razvoj 3 GW agronaponskih projekata, a interes za agrosolarima raste.
Ove godine očekuju se veliki projekti. Trenutno je u izradi nekoliko projekata komunalne razine koji uključuju najveće instalacije od 3 MW i 10 MW. One će vjerojatno postati prvi solarni nizovi u zemlji uz potporu ugovora o kupnji električne energije.
Hidroenergija čini oko polovicu hrvatske proizvodnje električne energije, a vjetar oko 14%. Na kraju prošle godine solarna energija u hrvatskom energetskom miksu činila je 0,5% udjela ili oko 224 MW. No, već krajem lipnja dosegnula je 2% tj. 306 MW.
Izvor:
pv-magazine.com (Objavljeno: 28. srpnja 2023.)